Svetkovina Karmelske Gospe u Stepinčevu Karmelu
Svečano liturgijsko slavlje u prigodi svetkovine zaštitnice Karmelskog reda i Stepinčeva Karmela u Brezovici predslavio je župnik Vladimir Cvetnić iz zagrebačke Odre u petak 16. srpnja u svetištu Majke Božje Karmelske.
Homiliju je vlč. Cvetnić počeo pjesmom „K visokom vrhu Karmela, uputimo sad korake“, koja obilježava devetodnevni hod do današnje svetkovine. „I mi smo krenuli da se popnemo, da dođemo pod Marijino okrilje. Ova svetkovina vezana je uz karmelski Red. Marija je trajna suputnica Karmelskom redu. Marija je trajna suputnica kroz 82 godine povijesti ovog zdanja posvećenog njoj u čast. U temelje ovoga samostana utkana su dva imena: bl. Alojzije Stepinac i Majka Regina Terezija. Njihova zamisao je bila da u ovom Karmelu budu trajno uzdignute ruke na molitvu“, rekao je između ostalog predslavitelj.
U nastavku homilije govorio je o gori Karmelu, njezinim ljepotama, tišini i samoći, o prorocima i pustinjacima koji su tamo obitavali, s osobitim naglaskom na sv. Iliju. Kao što su se na brdo Karmel ljudi povlačili na molitvu, tako isto dolaze Majci Božjoj, da pod njezinim okriljem osjete duhovni hlad, okrepu i milinu.
Nadalje, vlč. Cvetnić je istaknuo nauk sv. Ivana od Križa i njegovo djelo: „Uspon na goru Karmel“ koje pokazuje siguran put do Boga. Ivan od Križa govori o oslobođenju od svega onoga što nije Bog, što nije po Božjoj volji. Suvremena civilizacija; pomutnja vjere i morala današnjice, nas potiče da se držimo kompasa, da sačuvamo put do Boga. Sačuvati taj put, istaknuo je, znači tražiti put do nutarnje sreće našega srca i duše, znači naći sebe.
Propovjednik je pozvao vjernike da poput Blažene Djevice Marije slušaju Božju Riječ, da po njoj žive, da po Mariji dođu do Isusa, a da ne zaborave ni sv. Josipa u čijoj smo Godini, te je propovijed zaključio riječima Gospine pjesme „O divna Djevice, nebeska Kraljice, moli za nas. Ti znadeš najbolje sve naše nevolje, o spasi nas.“
Koncelebrirali su kanonici mons. Zvonimir Sekelj i Stjepan Bradica, vlč. Zvonko Vuković, mr. Mijo Matošević, vlč. Andrija Miličević, o. Davor Lukačević, CPPS, mladomisnik Vatroslav Siketić, te bogoslov Matko Filipović iz zagrebačke Kustošije, dok su ostali svećenici dijelili sakrament pomirenja. Tu su bili i ministranti i čitači: Maja i Marija Marić, te Luka Balaško.
Misno slavlje završilo je zajedničkom pjesmom „Majko Božja Karmelska, moli se za nas“ a vlč. Cvetnić zaželio je da to euharistijsko slavlje bude: „Bogu na slavu, Majci na čast, a svima nama na spas.“
Istoga dana štovatelji Karmelske Gospe i karmelićanke slavili su večernju misu, kojoj je prethodila Večernja časoslova, litanije Majci Božjoj i ostale pobožnosti. Misno slavlje predslavio je župnik u zagrebačkoj Kajzerici Željko Nestić. U homiliji je vlč. Nestić, govorio o Gospi Karmelskoj „koja nas je okupila da bismo kod nje našli pravi put do Gospodina i obnovili svoju odanost i privrženost, te primili svjetlost i utjehu za naš život koja će nas u evanđeoskom smislu odmoriti“. Iako svake godine slušamo ista misna čitanja, ona su uvijek aktualna za svako vrijeme i za svaku situaciju.
Imamo iskustvo kako je samo jedna riječ u pogrešno vrijeme snažna i učinkovita da uništi odnos u braku, naruši odnos prijateljstva i život u zajednici. Isto tako, prava riječ u pravo vrijeme može obnoviti i oživiti naše međusobne odnose pa tako i odnos s Bogom. Prava riječ je ona koja nam je naviještena u današnjim čitanjima, istaknuo je propovjednik.
U nastavku propovjedi osvrnuo se na bit prave riječi koja je neiscrpiva i koja za svako vrijeme ima svoju poruku; koja nas može oživjeti, podići, odmoriti. Današnja Riječ nam predstavlja i proroka Iliju koji nas vodi na goru Karmel gdje se Ilija borio protiv lažnog boga Baala i branio pravu vjeru u Boga Abrahama, Izaka i Jakova.
„Opasnost svakog vremena, pa i ovog današnjeg, je ustoličenje raznoraznih bogova koji se bore za našu naklonost. To može biti naša komocija, vrijeme, odmor, karijera, materijalna dobra, kućni ljubimci, zdravlje – sve što možemo i ne možemo zamisliti. To su često božanstva ‘uradi sam’, božanstva samo za vlastitu upotrebu i potrošnju – na svoju sliku i priliku. Zato je potrebno iznova dolaziti na goru Karmel koja nas podsjeća na to: tko je to moj Bog? Gora Karmel nas, svakoga pojedinoga, ispituje: u kojeg to ja Boga vjerujem? Vjerujem li u Boga Isusa Krista? A možda i: zašto vjerujem? Puno je danas bogova i kao da ne prihvaćamo objavu živoga i istinitoga Boga koju nam je Isus donio“, rekao je voditelj slavlja.
Potom je protumačio povezanicu Ilije i Blažene Djevice Marije, čiji simbol vidimo u oblaku koji je donio kišu suhoj zemlji, to će reći da je Marija donijela spas ovome svijetu po svom božanskom sinu Isusu Kristu. Ona je ona koja uvijek posreduje, u svim situacijama; u trenucima boli u radosti, smrti i rođenju, nadi i pustoši. Zato joj se obraćamo, tražeći milost od nje. Ona nam posreduje i snagu da dnevno hodamo u svjetlu vjere, misli su vlč. Nestića.
Na kraju homilije zahvalio je Bogu za ovaj Karmel, „maleni oblačić, koji daje nadu da će suša brzo proći. Karmel je mjesto odmora gdje se oslobađamo tereta koji nas guši“. „Nad ovim mjestom, znamo, osobito bdije i zagovor našeg blaženog Alojzija Stepinca koji je i sam toliko molio i volio Majku Božju. Ako ne znaš na kraju kamo se usmjeriti, kamo krenuti, u kojem smjeru, Isus tebi govori: Evo ti Majke! Pitaj ju i odgovoriti će ti. Neće te zaboraviti – jer to naša Majka ne čini“, zaključio je propovjednik.
Koncelebrirali su generalni tajnik HBK doc. dr. sc. Krunoslav Novak i rektor Međubiskupijskog sjemeništa na Šalati preč. Matija Pavlaković. Ministranti i čitači bili su Tomislav Skender, Ivona Kubalo, Ana Purković, Lea Balaško, Petra Bašić i Marija Vukelić. Evanđelje je navijestio i otpjevao vlč. Novak.
Prije završne pjesme „Ljiljane bijeli“ koju su oduševljeno zapjevali svi hodočasnici i sestre, te svećenici, vlč. Miličević zahvalio je dragome Bogu, te voditelju slavlja, kao i čuvaricama svetišta i vjernim štovateljima Karmelske Gospe na euharistijskom i duhovno-molitvenom zajedništvu.